دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
 دسترسی سریع کارکنان

گالری تصاویر

  • هفته ملی دیابت گرامی باد.
  • هفته پدافند غیر عامل گرامی باد.

نمایش آمار بازدیدهای کل: 56456956

نمایش آمار بازدیدهای روز جاری: 93762

نمایش آمار بازدیدهای پایگاه 730400

نمایش آمار بازدیدهای 24 ساعت گذشته پایگاه: 1138

کاربران حاضر در پایگاه: 4

روز ملی زئونوز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۳ | 
13 تیرماه مصادف با روز ملی بیماریهای مشترک انسان و حیوان است. بیماریهای مشترک بین انسان وحیوان، شامل گروه وسیعی از بیماریهای ویروسی، قارچی، انگلی و باکتریایی می شود که کنترل آنها بخاطر تنوع، قدرت همه گیری عوارض ناشی از آنها اهمیت بسیار زیادی برخودار است.
تب مالت، هاری ، سالک ،کیست هیداتیک (بیماری آلوده کننده جگر در انسان و حیوانات ) ، تب های خونریزی دهنده مانند تب کریمه کنگو ، سیاه زخم از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان هستند که بر اثر تماس با حیوانات آلوده یا استفاده از فرآورده های لبنی یا سایر محصولات آنها می توانند موجب بیماری انسان شوند. در برخی مواقع بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات مانند سالک یا تب کریمه کنگو می توانند از طریق حشراتی که حیوانات و انسان را مورد گزش قرار می دهند انتقال پیدا کنند.
به دلیل استفاده های مکرر از فرآورده های دامی در طی روز، احتمال ابتلا به بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان بالاست. از میان 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 114 مورد آن (73%) از حیوانات به انسان منتقل می شود.
پیشگیری :
مهمترین راه پیشگیری از بیماریهای زئونوز، افزایش آگاهی مردم درخصوص این بیماریها، از طریق آموزش  راه های ابتلا، روش های پیشگیری، علائم بیماری و درمان است .بنابر این افرادی مانند چوپانان ، کارکنان دامداری ها، کارکنان کشتارگاهها ، محیط بانان و ... که با حیوانات اهلی و وحشی یا دام (زنده یا لاشه حیوانات ) در تماس هستند باید کلیه موازین بهداشتی جهت پیشگیری از انتقال بیماری را رعایت کنند . ضدعفونی محل نگهداری دام ها و یا وسایل کار ، استفاده از لازم حفاظت شخصی مانند کلاه ، چکمه ، روپوش ، دستکش و ... ، استفاده از کرم های های دورکننده حشرات می تواند از انتقال بیماری جلوگیری کند . همچنین عموم مردم گوشت  مصرفی خود را از محل های معتبر خریداری کنند و در هنگام خرد کردن از دستکش استفاده و تمامی محصولات گوشتی بصورت کامل مغز پخت گردد، با توجه به مصرف بالای لبنیات توصیه می گردد از محصولات بهداشتی و پاستوریزه استفاده شود یا در صورت استفاده از شیر محلی به مدت 5 دقیقه جوشانده شود. با توجه به مرگ صد در صدی هاری لازم است در موارد حیوان گزیدگی (اعم از سگ، گربه ...)حتما به مرکز شبانه روزی هاری واقع در نسیم شهرمراجعه و واکسن تلقیح گردد.
با توجه به علت وجود ناقل حیوانی در این نوع بیماریها نیاز به هماهنگی های برون بخشی منسجم نیز دارد. (هماهنگی با دامپزشکی، نیروی انتظامی، شهرداری، محیط زیست)

CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 121 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر