دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
 دسترسی سریع کارکنان

اطلاع رسانی

  • شعار وزارت بهداشت

نمایش آمار بازدیدهای کل: 121303706

نمایش آمار بازدیدهای روز جاری: 354546

نمایش آمار بازدیدهای پایگاه 1149924

نمایش آمار بازدیدهای 24 ساعت گذشته پایگاه: 1195

کاربران حاضر در پایگاه: 2

هفته اطلاع رسانی ایدز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۰ | 
از هنگامی که نخستین موارد اچ آی وی نزدیک به 40 سال پیش گزارش شد، تلاش های بسیاری در سطح جهانی، منطقه ای و کشوری برای مبارزه با اپیدمی اچ آی وی شده است. در این مدت شواهد علمی فراوانی درباره ی مداخلات موثر فراهم شده است که در پیشگیری ازعفونت ، مراقبت و درمان افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند و مهار گسترش ویروس توان ما را می افزاید. در همین راستا رهبران جهان قول داده اند تا به هدف 3/3 توسعه پایدار برای پایان دادن به ایدز تا سال 2030 میلادی در قالب یک تلاش گروهی برای رسیدن به اهداف توسعه ی پایدار دست یابیم .آن ها همچنین اهداف میانراهی سه گانه 90-90-90 را وضع کرده اند : این که مطمئن شویم تا سال 2020 میلادی، 90 درصد از کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند ابتلایشان تشخیص داده شده ، 90 درصد از اینها درمان دارویی دریافت می کنند و در 90 درصد گروه اخیر ویروس سرکوب شده است.
روز جهانی ایدز امسال درست پیش از قرار 2020 فرارسیده است. بنابر این فرصت مناسبی است تا هم دستاوردها و هم کمبودهای خود را در پیشگیری ، درمان و مراقبت اچ آی وی بررسی کنیم و بسنجیم .
افسوس که در منطقه مدیترانه شرقی که کشور ایران نیز در آن واقع شده است شاهد گسترش فزاینده اپیدمی هستیم . درحالی که از سال 2015 تعداد مبتلایان جدید در جهان رو به کاهش داشته ، در منطقه مدیترانه شرقی مبتلایان جدید  اچ آی وی 32درصد و مرگ ومیر مرتبط با ایدز 63درصد نسبت به سال 2010 افزایش یافته است. در انجام آزمایش برای رسیدن به نخستین هدف 90درصدی برای تشخیص مبتلایان به اچ آی وی شکاف بزرگی در منطقه مدیترانه شرقی دیده می شود. در سال 2018 از بین 400 هزار نفری که تخمین زده شده با اچ آی وی زندگی می کنند تنها 127 هزار نفر (32%) از وضعیت خود خبر داشتند. در واقع 273 هزار نفر هنوز در منطقه مدیترانه شرقی بی خبرند. اگر خطر سرایت ناآگاهانه ویروس به دیگران را در نظر بگیریم این دغدغه بزرگی است. افزون بر این 79% کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند داروهای ضد ویروسی لازم برای نجات جانشان را دریافت نمی کنند.
مهم ترین عامل این بحران درمانی کمبود خدمات مشاوره و آزمایش است. به ویژه هنوز خدمات کنونی مشاوره و آزمایش به جمعیت های کلیدی در معرض خطر بیشتر سرایت اچ آی وی، یعنی کسانی که مواد تزریق می کنند ، مردانی همجنسگرا ، کارگران جنسی ، افراد ترا جنسیتی و زندانیان نرسیده است. در ضمن جمعیت های کلیدی که بیشتر تحت تاثیر اپیدمی ایدز قرار گرفته اند اغلب از عفونت های همزمان نیز رنج می برند بیماری هایی با سرایت مشابه مانند هپاتیت های ویروسی B وC ، عفونت های آمیزشی ویا عفونت هایی مانند سل که مرتبط با شرایط زندگی این جمعیت هاست . افزون بر این مانند هرکس دیگری افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند اغلب نیازهایی در حوزه سلامت دارند که فراتر از آسیب پذیری یا ابتلا به اچ آی وی است.
بدین ترتیب می توان تلاش برای رسیدن به خدمت به هر انسان را افزون کرد ، از اتلاف فرصت برای تشخیص کسانی که از بیماری خود آگاه نیستند پرهیز کرد ، آنها را به درمان و مراقبت لازم پیوند داد و انگ و تبعیض پیرامون افراد دچار اچ آی وی را کم کرد .
هنگام آن است که پیشگیری ، تشخیص ، درمان و مراقبت اچ آی وی را از انزوا خارج کنیم . کسانی که با آی وی زندگی می کنند و آنهایی که بیشتر در معرض خطر آن هستند حق دارند تا مانند دیگران از یک نظام خدمت رسانی ومراقبت سلامت جامع ، یکپارچه و به سادگی در دسترس برخوردار باشند. در راستای چشم انداز سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی که سلامت برای همه، همه برای سلامت است ، باید همه را برای حرکت به سوی خدمت رسانی یکپارچه برای اچ آی وی در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه فرا خوانیم .
در کشور ایران تخمین زده می شود که 60 هزار نفر در کشور مبتلا به اچ آی وی هستند. تا پایان 6 ماهه ا اول 1398 از بین افراد مبتلا به اچ آی وی شناسایی ، ثبت و گزارش شده 21635 نفر زنده هستند، که از این تعداد 15646 نفربرای در یافت خدمات به مراکز ارائه دهنده خدمت مراجعه می کنند و تعداد 14395 نفر تحت درمان قرار دارند.
کل موارد ثبت شده از ابتدا تاکنون 40573 نفر بوده اند که مرگ 18938 نفر آنها ثبت شده است.
 اگر چه 82% کل موارد را مردان و 18% را زنان تشکیل می دهند. اما الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال های اخیر تغییر کرده است به گونه ای که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در 6 ماهه اول 1398، 31 درصد موارد ثبت را زنان و 69 درصد آنها را مردان تشکیل می دهند.
50 % از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص ، در گروه سنی 20 تا 35 بوده اند و 75 % از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص، در گروه سنی 20 تا 45  بوده اند که الگوی انتقال سنی در سال های اخیر تغییری نکرده است.علل ابتلا به اچ آی وی در بین کل مواردیکه از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب ، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان موارد ( 1/60، رابطه جنسی( 2/22 درصد) و انتقال از مادر به کودک( 7/1 درصد) بوده است.
راه انتقال در 8/15 % از این گروه نامشخص مانده است. لازم به ذکر است که راه انتقال 0.2 در صد از این موارد مربوط به خون و فرآورده های خونی در سالهای پیش از اجرای سیاست پالایش صددرصدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون می باشد.
این در حالی است که در بین مواردی که در 6 ماهه اول سال 1398 تشخیص داده شده اند راه احتمالی انتقال در 22% موارد اعتیاد تزریقی، 4/46% روابط جنسی ، 6/2 % مادر به کودک و در 29% راه احتمالی ابتلا بیان نشده است. لازم به ذکر است هیچ مورد ابتلای جدیدی از طریق خون و فرآورده های خونی ثبت نشده است.
 
مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری شهرستان به آدرس: گلستان – بین بلوار اصلی گلستان و شهرداری – خیابان مخابرات- جنب ساختمان پدر- مرکز جامع سلامت شهید صبوری- طبقه اول – واحد سمت چپ با شماره تلفن 56334646 در فضایی کاملا محرمانه آماده ارائه خدمات مشاوره ، انجام تست تشخیص سریع HIV و ارائه خدمات مراقبت و درمان به بیماران میتلا به اچ آی وی در شهرستان می باشد.
 
((پس بیایید همگی در کنترل اچ آی وی سهیم شویم.))CAPTCHA

دفعات مشاهده: 42 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر