ارتباط با مدیریت
  • 1401/07/18 - 09:35
  • - number of visits: 38
  • - Number of visitors: 37
  • Study time: 2 دقیقه

مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان در پیامی روز جهانی غذا را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بهارستان متن پیام دکتر دانوش دمیریان بدین شرح است:

6035.mp3 مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان در پیامی روز جهانی غذا را تبریک گفت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان در پیامی روز جهانی غذا را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بهارستان  متن پیام دکتر دانوش دمیریان بدین شرح است:

هوالرازق

24 مهر ماه سال جاری در تقویم سلامت جهانی به مناسبت تاسیس سازمان بین‌المللی خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به عنوان روز جهانی غذا نامگذاری شده است. روز جهانی غذا با هدف افزایش آگاهی عموم و تفهیم دنیای گرسنگی، سوء تغذیه و فقر در 150 کشور در سراسر دنیا برگزار می شود. شعار امسال روز جهانی غذا "غذا برای همه ،"هیچ کسی نباید فراموش شود".

امروزه  علاوه بر تاکید  به امنیت غذایی ،  توجه به تامین امنیت تغذیه ای (Nutrition Security) به معنی  دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی همه افراد، در تمام اوقات، به غذای کافی، ایمن و مغذی همراه با جذب و بهره مندی موثر سلولی حائز اهمیت است. درحقیقت امنیت تغذیه ای زمانی برقرار می شود که علاوه بر امنیت غذایی ، جذب سلولی و بهره مندی سلول از مواد مغذی با تامین سلامت ، بهبود مراقبت های مادر وکودک و ارتقاء فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه میسر شود.

تحلیل وضعیت تغذیه و امنیت غذایی در کشور  حاکی از آن است که افزایش شدید کالری دریافتی بویژه در دهک‌های بالای درآمدی و به خصوص در جامعه شهری همراه با ناترازی دریافت کالری در خانوارهای کشور، عوارض بیش خواری را در پی داشته است. همچنین مطالعات انجام شده در زمینه عوامل خطر بیماری های غیر واگیر  می گوید در حدود 50 درصد جمعیت 64 - 15 ساله کشور دچار اضافه وزن وچاقی هستند.

افزایش میزان مصرف  مواد قندی ،  چرب و شور در کل کشور و همچنین افزایش مصرف تنقلات کم ارزش،  غذاهای کنسروی و آماده ، فست فود  نوشابه های گازدار ، آب میوه هایی که دارای قند افزوده هستند ،  مواد قندی و شیرین ، کاهش میزان مصرف سبزی  و میوه  و کم تحرکی  همگی در روند افزایشی اضافه وزن و چاقی افراد جامعه و بیماری های غیرواگیر متعاقب آن به ویژه سکته های قلبی و مغزی ، فشارخون ، دیابت و سرطان ها موثرند.

اینجانب ضمن تبریک این روز صمیمانه از تلاش‌ها و خدمات فعالان و دست اندرکاران حوزه تأمین، تولید، توزیع و نظارت بر غذای سالم از «مزرعه تا سفره» و بخصوص همه همکاران در معاونت غذا و دارو تقدیر و تشکر کرده و از درگاه ایزد منان برای همه این عزیزان و خانواده های محترمشان سلامتی و بهروزی را خواستارم.

دکتر دانوش دمیریان

مدیرشبکه بهداشت و درمان بهارستان

  • Newsgroup : گروه های محتوا,اخبار داخلی شبکه
  • News code : 6035
کپی لینک کوتاه:
key words
روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بهارستان
خبرنگار

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بهارستان

Comments

0 There are comments for this article

comment

Template settings