ارتباط با مدیریت
  • 1402/02/24 - 08:08
  • - تعداد بازدید: 19
  • - تعداد بازدید کنندگان: 18
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیام مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بهارستان به مناسبت گرامیداشت هفته ملی جمعیت

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان ، دکترمسعود بابا مدیر شبکه بهداشت و درمان در پیامی هفته جمعیت را تبریک گفت

14805.mp3 پیام مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بهارستان به مناسبت گرامیداشت هفته ملی جمعیت
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان ، دکترمسعود بابا مدیر شبکه بهداشت و درمان در پیامی هفته جمعیت را تبریک گفت. در متن این پیام آمده است:
   خانواده نخستین نهاد اجتماعی و حفظ و ارتقای سلامت باروری زوجین و تداوم چرخه باروری زیربنای اساسی توسعه هر کشور است. در سال های اخیر، نرخ باروری کلی به عنوان یکی از شاخص های کلیدی جمعیت، در کشورمان روند کاهشی داشته است. (منظور از باروری کلی میانگین تعداد فرزندان زنده ای که یک خانم در طول دوران باروری خود به دنیا می اورد می باشد که برای جایگزینی صحیح جمعیت در هر جامعه ای لازم است این شاخص حداقل ۲.۱ باشد . به این معنی که به طور میانگین هر خانم در طول دوران بارداری خود باید بیش از دو فرزند داشته باشد) ­

با توجه به وضعیت رشد جمعیت کشور در حال حاضر، پیش بینی می شود در آینده، ایران با پدیده سالخوردگی مواجه شود. سالمندی جمعیت به دو دلیل اتفاق می افتد: یکی به دلیل کاهش نرخ باروری(متوسط تعداد فرزندان یک خانواده) که موجب کاهش جمعیت زیر ۱۵ سال می شود و دیگری افزایش متوسط طول عمر و امید به زندگی که باعث افزایش تعداد افراد بالای ۶۰ سال خواهد شد . در این بین کشور ما هم در معرض سالمند شدن می باشد. جمعیت سالمندی در ایران طی حدود ۴۳ سال از ۵% در سال ۱۳۵۵ به ۱۰% در سال ۱۳۹۸ رسیده است که نشان دهنده دو برابر شدن جمعیت سالمندان است. پیش بینی می شود حدود ۲۳ سال دیگر یعنی در سال ۱۴۲۱ جمعیت سالمندان به ۲۰% خواهد رسید(دو برابر شدن مجدد جمعیت سالمندان) و این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، این دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طی بیش از ۱۰۰ سال اتفاق می افتد .  .

در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی ایران همگام با سایر دانشگاههای کشور ، مجموعه‌ای از تدابیر و برنامه‌ها در خصوص اجرایی شدن سیاست‌های جمعیتی، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و رسیدن به نرخ باروری بیش از سطح جانشینی در دست اجرا است و ارتقاء امید به زندگی ، سلامت مادران، نوزادان و کودکان، آموزش هنگام ازدواج و سلامت جنسی خانواده، آموزش و مشاوره فرزند آوری، پیشگیری از ناباروری و سقط از اولویت‌های حوزه سلامت باروری و خانواده بوده که به امید خداوند متعال تلاش مستمر و جدی در همه سطوح کلان وخرد، آینده بهتری را برای داشتن ایرانی جوان تضمین خواهد نمود .

در این راستا هفته ملی جمعیت (۲۴ الی ۳۰ اردیبهشت ماه) با عنوان "سرمایه های زندگی - فرزندان نشاط امروز ، آسایش فردا "نامگذاری شده است که در زمینه عناوین تعریف شده برای روزهای این هفته شامل : ۱) رسانه و جوانی جمعیت. ۲)مدیران و جوانی جمعیت ۳) خانواده موفق و جوانی جمعیت۴)دستگاه های دولتی و جوانی جمعیت . ۵)شرکت های خصوصی و جوانی جمعیت  . ۶) نخبگان و جوانی جمعیت و ۷)گروه های مردم نهاد و جوانی جمعیت برنامه های متنوعی در دست اجرا می باشد .

  • گروه اخبار : گروه های محتوا,اخبار داخلی شبکه
  • کد خبر : 14805
:
کلیدواژه ها
روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بهارستان
خبرنگار

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بهارستان

کامنت‌ها

0 کامنت برای این مطلب وجود دارد

کامنت

Template settings